Top finančné rady pre viac peňazí, ktoré naozaj fungujú a zanedbávame ich

V istom momente si každé dieťa uvedomí, že rodičia, strýkovia, tety, starí rodičia a učitelia v škole sa im snažili odovzdať pár rád, ktoré si overili na vlastnej koži. Zvyčajne si to však priznáme až po búrlivom období nezmyselného míňania a života na vysokej nohe, kedy bolo najdôležitejšie mať dostatok peňazí na večernú diskotéku alebo obed s priateľmi.

Vo chvíli, keď je potrebné zložiť zálohu za nový byt, žiadať o hypotéku alebo chystať svadbu a uživiť okrem seba aj dieťa, sa v mysli začnú vynárať vety, ktoré sme možno aj dobrovoľne čítali v príručkách ako zbohatnúť. Ale aj tá najlepšia rada je bez skutkov iba táraním do vetra.

Ako mať viac peňazí

 

Koľko z nich ste už počuli? A koľkými sa riadite?

  1. Z každého príjmu si odlož 10% na sporenie. Schválne hovoríme o príjme a nie o výplate, pretože občas dostanete peniaze ako dar, vrátia vám časť daní alebo si privyrobíte na jednorazovej brigáde. Och, aké lákavé je tieto peniaze okamžite premeniť na zábavný výlet alebo novú kabelku! Schopnosť šetriť je pritom základnou finančnou zručnosťou. A 10% je množstvo, ktoré vám vôbec nebude chýbať. Nastavte si trvalý príkaz, ktorý to hneď po príchode výplaty na účet urobí za vás a so zvyškom peňazí, ktoré si k vám nájdu cestu, to urobte okamžite, ako ich dostanete.
  2. Hneď, ako začneš zarábať, si vytvor finančnú rezervu. Aj vy ste túto vetu počuli namiesto rady: prvú výplatu miň na nezmysly a do konca mesiaca jedz iba instantné rezance…? Sporenie na rezervu je ešte dôležitejšie, ako sporenie na dlhodobé ciele (auto, byt, starostlivosť o deti, cestovanie a podobne). Prídu chvíle, keď sa naraz pokazí práčka, televízia a budete mať aj výdavky u lekára. Nie je to zábavné a nikto si to nepraje, ale život nie je priamka neustále stúpajúca hore k niečomu lepšiemu a krajšiemu. Pripravte sa aj na „daždivé dni“.
  3. Neboj sa opýtať, ak niečomu nerozumieš. Univerzálna rada platí aj v prípade, že máte strach kontaktovať spoločnosť, ktorá vám poskytla pôžičku alebo hypotéku a nechať si vysvetliť veci, ktorým nerozumiete, alebo snažiť sa zmeniť plán splácania. Prekonajte pocit, že finančný poradca chce obohatiť v prvom rade sám seba a požiadajte o radu. Nechajte sa poučiť, ale nerobte unáhlené rozhodnutia.
  4. Ži tak, akoby si zarábal menej, ako zarábaš. Tvoríme tak priestor na sporenie na väčšie investície a plnenie snov, ktoré sú pre nás dôležitejšie ako predražené jedlo v reštaurácii alebo siedmy kúsok oblečenia z výpredaja.
  5. Splácaj svoje dlhy včas. Samozrejme, od rodičov sme skôr počúvali, že sa nikdy nemáme zadĺžiť. Ale buďme realisti. Najmä v prípade vlastného bývania, svadby či auta je pôžička, lízing alebo hypotéka nevyhnutným spoločníkom väčšiny dospelých. Požičajte si iba toľko, koľko zvládnete splatiť ľavou zadnou a ak niečo nevyjde podľa predstáv, dopredu si premyslite, či ste schopní uskromniť sa aj extrémnejším spôsobom (napríklad vrátiť sa bývať k rodičom, ak je to možné).
  6. Nespoliehaj sa iba na jeden príjem. Táto rada úzko súvisí s predchádzajúcou. Pokiaľ si požičiate peniaze a náhle vás prepustia zo zamestnania, môže to mať devastujúci vplyv na vašu finančnú situáciu. Nikto neočakáva, že budete mať dva plné úväzky, ale majte aj plán B, malé podnikanie popri hlavnom zamestnaní, alebo aspoň rozvíjajte schopnosti, ktoré vám umožnia zamestnať sa v prípade núdze v inom odbore.

Obrázky: Pexels.com